Uka oppsummert: 1,9 % ned 📉


🌍Globale indeksfond falt rundt 2 prosent forrige uke, målt i norske kroner. Mye av bekymringene i markedet handler om at de store software-selskapene sine tjenester kanskje vil bli erstattet av nye og rimelige AI-løsninger fremover.

💻Teknologiaksjer fikk mest motbør, og flere investorer investerte heller i retning av tradisjonelle industriselskaper. Samtidig kom det sterke jobbtall fra USA, som gjorde at forventningene om rentekutt ble skjøvet lenger frem i tid, noe som ofte gir motvind for aksjemarkedet.

🇳🇴I Norge kom det en kalddusj for de som håpet på snarlig rentekutt. Prisveksten steg overraskende til 3,4 prosent, klart høyere enn både forventningene og Norges Banks egne anslag. Prisveksten var bred, med økte priser på blant annet husleie, klær, transport og tjenester. Med sterk økonomi og lav arbeidsledighet betyr dette at det trolig ikke blir noe rentekutt i år.

💡Visste du at…
Når rentekutt lar vente på seg, faller ofte teknologiaksjer mer enn resten av markedet. Det er blant annet fordi en større del av verdien ligger i inntjening langt frem i tid, og den blir mindre verdt når rentene holder seg høye.

🎧Ukas podkast:
Big in Japan - Comeback for japanske aksjer: Japanske aksjer går som en kule for tiden, i ukens podcast snakker vi om hva som skjer og tar et tilbakeblikk til 80-tallet.

🎧 Hør podkast her 🎥 Se video her
Se alle markedsnyheter