Uka oppsummert: 1 % opp📈
🌍Globale indeksfond steg rundt 1 prosent forrige uke, målt i norske kroner. Etter en urolig periode fikk markedene et lite løft, ledet av at teknologisektoren i USA hentet inn mye av fallet fra forrige uke. Globale indeksfond er fortsatt ned hittil i år, mens fremvoksende markeder og Oslo Børs skiller seg ut med over over 11 prosent oppgang så langt i 2026.
👨⚖️USAs høyesterett slo fredag fast at fjorårets gjengjeldelsestoller var ulovlige. Kort tid etter innførte president Donald Trump en ny global toll på 10 prosent og varslet at andre fullmakter vil bli brukt for å videreføre handelspolitikken. Lørdag uttalte han at tollen skal økes til 15 prosent. Markedsbevegelsene mandag morgen indikerer at investorene begynner å prise inn en høyere risikopremie (altså at man må få mer betalt) for å investere i USA på grunn av den politiske usikkerheten.
🇳🇴 Oslo Børs hadde en sterk uke og steg 3,4 prosent, og hovedindeksen satte samtidig ny all‑time high. Oppgangen ble drevet av solide løft i sjømat etter høyesterettsdommen i USA, en knallsterk uke for shipping med fortsatt svært høye rater, samt økt oljepris knyttet til usikkerheten rundt et mulig amerikansk angrep på Iran.
💡Visste du at…
Toll har eksistert i over 5 000 år. De første registrerte tollsatsene stammer fra oldtidens Mesopotamia, der handelskaravaner måtte betale for å passere byporter.
🎧Ukas podkast:
De fleste vet at arbeidsgiver sparer pensjon til dem, men få vet hva de ligger an til å som pensjonist. I denne episoden snakker vi om hvor lite som skal til for å få mer oversikt.