Uka oppsummert: 1 % opp📈

Uka oppsummert: 1 % opp
🌎Globale indeksfond steg litt over én prosent forrige uke, målt i norske kroner. Oppgangen kom blant annet etter at Vietnam og USA inngikk en ny handelsavtale, noe som fikk markedet til å håpe på at flere avtaler er på vei. Det ble også skapt overraskende mange nye jobber i USA i juni, noe investorer tolker som et styrketegn for arbeidsmarkedet og økonomien. Et sterkt arbeidsmarked betyr at folk har mer å rutte med, som kan gi fart i både forbruk og selskapsinntjening. I tillegg fikk Trump godkjent sin nye pakke med fortsettelse av lave skatter, som han har døpt «Big Beautiful Bill».

Halvåret oppsummert: 3 % ned
🎢Første del av 2025 ble et innholdsrikt halvår for det globale aksjemarkedet, preget blant annet av kinesiske DeepSeek sitt fremskritt innenfor kunstig intelligens, Trumps tollpolitikk og mye geopolitisk uro. Litt i skyggen av det voldsomme nyhetsbildet, så har flertallet av selskapene rapportert gode resultater, og de fortsetter å tjene mye penger.

📉I sum så falt globale indeksfond i underkant av tre prosent målt i norske kroner, men nedgangen skyldes i stor grad en sterkere norsk krone. Dersom du måler i lokal valuta, steg faktisk globale indeksfond rundt seks prosent. Valutaeffekter oppstår fordi mye av fondenes investeringer gjøres i andre valutaer som dollar, euro eller Britiske pund. Dersom disse valutaene svekker seg mot den norske krona, så faller også verdien på fondet målt i norske kroner.

🚀Blant aksjene som steg mest første halvår, finner vi finansselskaper og selskaper som driver med kommunikasjonstjenester. Blant aksjene som falt mest, finner vi helseselskaper og såkalte sykliske selskaper, altså selskaper som lager varer og tjenester folk kjøper mer av når økonomien går bra, som biler, ferier, klær og restaurantbesøk. Selskapet som steg aller mest var den tyske forsvarsgiganten Rheinmetall, som tredoblet verdien sin første halvår. På andre siden av skalaen finner vi det danske legemiddelfirmaet Zealand Pharma, som halverte seg i verdi

💡Visste du at…
Rundt en tredjedel av den gode 2024-avkastningen på over 30 prosent i globale indeksfond (målt i norske kroner) skyldtes valutaeffekter, altså en svekket krone.

🎧 Ukas podcast
Forsvarsfond: kaster du deg på trenden? Vi forklarer hvorfor interessen for forsvarsfond har eksplodert, og hva du bør vite før du investerer.

🎧 Hør podkast her 🎥 Se video her
Se alle markedsnyheter