Uka oppsummert: 3,6 % ned📉


Globale indeksfond falt rundt 3,6 % forrige uke, målt i norske kroner. Hittil i år er globale indeksfond ned nesten 9 %. Det er aldri hyggelig, men slike perioder er en naturlig del av det å være investert i aksjer. Historisk har markedet hentet seg inn igjen etter perioder med uro, selv om veien dit kan være ujevn.

🌎 Hovedårsaken til fallet forrige uke er at det nå ser nå ut til at konflikten kan bli mer langvarig enn markedet først håpet på. Markedet har tidligere forsøkt å tolke utspill fra Donald Trump som forhandlingstaktikk, men denne gangen er det mindre tydelig hva strategien er og det skaper mer usikkerhet enn vanlig. Når usikkerheten øker, faller gjerne aksjemarkedet. Samtidig har oljeprisen steget, noe som kan gi høyere prisvekst og mer usikkerhet rundt om renten må bli høyere fremover.

🇳🇴 Norske aksjer steg også forrige uke, og er opp 16,5 % hittil i år, godt hjulpet av høyere oljepris. Equinor, det største selskapet på Oslo Børs, er alene opp rundt 66 %. Fremvoksende markeder er også i pluss, med en oppgang på 6,3 %.

💡Visste du at…
Equinor ble startet av staten for sikre nasjonal kontroll på oljeeventyret og het Statoil helt frem til 2018, før selskapet byttet navn for å reflektere en bredere energisatsing.

🎧Ukas podkast
Fått skattemeldingen? Dette kan gi deg tusenlapper ekstra”
Hallgeir Kvadsheim er med i studio og kommer med sine tips til fradrag du kanskje ikke hadde tenkt på.

🎧 Hør podkast her 🎥 Se video her
Se alle markedsnyheter