Uka oppsummert: 3 % opp🚀

Uka oppsummert: 3 % opp
🌎På tross av et negativt nyhetsbilde med fokus på uroen i Midtøsten, steg globale indeksfond steg hele tre prosent forrige uke, målt i norske kroner. Aksjemarkedet reagerte spesielt positivt på signalene om våpenhvile mellom Iran og Israel. Samtidig var handelsoptimismen tilbake. USA og Kina meldte at de har signert en ny handelsavtale, og ifølge amerikanske myndigheter er flere avtaler på vei. I tillegg signaliserte Det hvite hus at noen av de planlagte tolløkningene kan bli utsatt, noe markedet liker, da høye tollsatser ofte bremser handel og vekst.

⚖️En annen positiv nyhet for aksjemarkedet var forventninger til flere rentekutt i USA i løpet av året. Lavere renter er gjerne gode nyheter for aksjemarkedet, blant annet fordi det gjør det billigere å låne penger. Bedrifter kan investere mer, forbrukerne bruker mer, og selskapenes fremtidige inntekter blir mer verdt. Enkelte investorer flytter også penger over til aksjer fra tryggere renteplasseringer, fordi den løpende avkastningen der blir lavere når renten kuttes. 

🇳🇴 Oljetunge Oslo Børs falt rundt to prosent, med motvind fra flere energiselskaper som hadde steget mye ukene før. Oljeprisen falt i takt med lavere spenning i Midtøsten og redusert frykt for stenging av Hormuzstredet - en viktig transportvei for rundt en femtedel av verdens oljeforbruk. Lavere oljepris gir lavere inntekter for energiselskapene, og bidro til at blant andre børsens største selskap, Equinor, og Røkke-eide Aker BP, begge falt over 8 prosent.

💡Visste du at…
Nvidia, verdens største selskap, er verdt omtrent ti ganger så mye som hele Oslo Børs.


🎧Ukas podcast:
Finansnerden: «De største investeringstabbene jeg har gjort – og hva du kan lære av dem»

🎧 Hør podkast her 🎥 Se video her
Se alle markedsnyheter